Na Dom Pomocy Społecznej w Rąbieniu składają się trzy budynki. W budynku głównym znajduje się pion administracyjny 6 grup mieszkalnych , sala gimnastyczna, siłownia, dyżurka pielęgniarek, pracownia plastyczna, oraz rehabilitacja funkcjonująca w ramach SP ZOZ Aleksandrów Łódzki. W wolno stojącym budynku, byłym hotelu pracowniczym, który w 1998 r. został zaadaptowany na potrzeby naszych mieszkańców mieści się jedna grupa mieszkalna oraz dobudowana w 2006 roku dzięki Państwowemu Funduszowi Osób Niepełnosprawnych pracownia plastyczna. Ostatni budynek to pomieszczenia gospodarcze oraz pracownia techniczna.

Każda z siedmiu grup mieszkalnych, posiada pokoje 1, 2, 3 i 4 osobowe, salę dziennego pobytu, kuchenkę pomocniczą oraz pełen węzeł sanitarny.

Posiadamy również cztery pracownie terapeutyczne, kaplicę, salę gimnastyczną, siłownię, pokój gościnny oraz świetlicę w której odbywają się odwiedziny rodzin naszych mieszkańców.

Chlubą naszego Domu jest duży 3,5 h ogród oraz 0,12 lasu, gdzie przewidziano miejsce na szereg imprez sportowych. Powstało boisko do piłki nożnej, korty tenisowe, bieżnia i ścieżka zdrowia.

Utworzono tez część rozrywkową, gdzie podłączone oświetlenie i woda, specjalne palenisko sprzyjają grillowaniu i organizowaniu zabaw.

 • pokoje mieszkalne są dostosowane do standardów wymaganych Rozporządzeniem MPiPS , czyli każdy pokój posiada stolik, krzesła, szafy, szafki nocne oraz tapczany bądź łóżka. Oprócz wymaganych standardów nie zapominamy również o indywidualnych potrzebach naszych mieszkańców, którzy maja wpływ na kolorystykę pomieszczeń rozmieszczenie sprzętów, czy zakup przedmiotów dekoracyjnych. Część z mieszkańców urządza swoje pokoje indywidualnie, wstawiając zakupione samodzielnie lub dzięki rodzinom sprzęty (telewizory, sprzęt grający, czy dodatkowe umeblowanie)

 • kuchenki pomocnicze są wyposażone we wszelkie niezbędne sprzęty AGD (lodówki, zmywarki, kuchenki mikrofalowe, kuchnie elektryczne), które pomagają w prowadzeniu treningów .kulinarnych z mieszkańcami tu także nasi mieszkańcy samodzielnie przygotowują sobie niewielkie przekąski.

 • sala dziennego pobytu umożliwia naszym mieszkańcom spędzanie czasu wolnego wg własnych upodobań (oglądanie TV, słuchanie muzyki, czytanie i przeglądanie gazet), bądź branie udziału w zajęciach proponowanych przez opiekunów.

 • Pracownia techniczna wyposażona w wyżynarki, pilarki, wiertarki, heblarki, piły itp pomaga mieszkańcom realizować zainteresowania związane z majsterkowaniem

 • Sala komputerowa posiada siedem stanowisk komputerowych z programami edukacyjnymi oraz dostępem do Internetu. Mieszkańcy pod opieką instruktorów terapii mogą tutaj swobodnie realizować swoje zainteresowania oraz nabywają nowych umiejętności związanych z obsługą komputera.

 • Pracownia plastyczna i uczestnictwo w zajęciach w niej prowadzonych jest niezawodnym środkiem ekspresji, rozwija u mieszkańców zdolności i wyobraźnię plastyczną, kształtuje poczucie piękna oraz estetyki, a prace naszych mieszkańców były wielokrotnie wystawiane i nagradzane na różnego rodzaju wystawach w całym kraju.

 • Snoezelen (sala doświadczania świata) wyposażona w łóżko wodne, materace, światłowody, basen z piłeczkami, kule lustrzaną i stosowane w niej bodźce wizualne, słuchowe, czuciowe, kinestetyczne aktywizują oraz wyciszają w zależności od stanów psychosomatycznych naszych podopiecznych.

 • Sala gimnastyczna umożliwia prowadzenie treningów sportowo – ruchowych w okresie jesiennym i zimowym pomimo niesprzyjającej aury. Możemy się pochwalić szczególnymi osiągnięciami sportowymi w dziedzinie tenisa stołowego dzięki prężnie działającej w naszym domu sekcji Olimpiad Specjalnych Polska min: w 2008 r. nasz mieszkaniec reprezentował Polskę na paraolimpiadzie w Pekinie

 • Siłownia wyposażona w atlas, ławeczki ze sztangami, bieżnię , wiosła i rowerek treningowy i prowadzona pod kierunkiem instruktora kulturystyki i fitness - zajęcia wspomagają kondycję fizyczną naszych mieszkańców

 • Kaplica i odbywające się w niej sobotnie Msze Św są nieodłącznym elementem życia naszego domu, mieszkańcy mogą bez ograniczeń realizować praktyki religijne korzystając ze wsparcia proboszcza parafii Zwiastowania Pańskiego w Rąbieniu.

 • Rehabilitacja prowadzona przez SP ZOZ i świadcząca usługi dla naszych mieszkańców składa się z:

- hydroterapia wyposażona w wannę do hydromasażu oraz wirówki dla kończyn górnych i dolnych

- fizykoterapia z aparatami do światłolecznictwa, terapulsem

- kinezyterapii

- sale przeznaczone do prowadzenia masażu

 • Świetlica z stolikami i krzesłami umożliwia rodzinom w czasie spotkań z naszymi mieszkańcami zachowanie atmosfery intymności, mieszkańcy mogą tutaj swobodnie kontaktować się z rodzinami, znajomymi i przyjaciółmi.

 • Pokój gościnny wyposażony w wszelkie niezbędne sprzęty pozwala osobom z odległych miejscowości, które odwiedzają naszych mieszkańców na nocleg w naszym domu

Mityngw trójbóju siłowym
18 grudzień 2012

Regionalny Mityng w Trójboju Siłowym Olimpiad Specjalnych, na terenie Domu Pomocy Społecznej w Rąbieniu zorganizowany przez Fundację Osób Społecznie Aktywnych F.O.S.A oraz Sekcję Olimpiad Specjalnych działającą przy Domu Pomocy Społecznej w Rąbieniu.

więcej

Wigilia 2012
21.12.2012

Pierwsza Wigilia w tak licznym gronie zaproszonych osób, zorganizowana przez Fundację F.O.S.A. i Dom Pomocy Społecznej w Rąbieniu.

więcej

Nagroda w międzynarodowym Biennale
30.06.2012

Paweł Wielgus, mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Rąbieniu otrzymał jedno z 9 wyróżnień w kategorii malarstwo za prace pt "Dziki" na XII Międzynarodowym Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych organizowanego przez Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych z Krakowa

więcej
Strony WWW Łódź

Design Aneta Kosin