HOME

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rąbieniu, zostały utworzone jako jedne z pierwszych w dawnym województwie łódzkim, w listopadzie 1993 r. Działalność rozpoczęły w  lokalu należący do Spółdzielni Mieszkaniowej w Aleksandrowie Łódzkim przy ul  Legionowej 4.

Obecnie Warsztaty prowadzone są przez Fundację Osób Społecznie Aktywnych F.O.S.A., która oprócz WTZ realizuje również zadanie publiczne w zakresie prowadzenia Domu Pomocy Społecznej w Rąbieniu.

Nasza siedziba WTZ mieści się w Rąbieniu AB 59, 95-070 Aleksandrów Łódzki

Warsztaty przeznaczone są dla 25 uczestników, którymi są osoby dorosłe z niepełnosprawnością  intelektualną. Są wśród nas zarówno mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Rąbieniu, jak i osoby mieszkające w rodzinach, które codziennie  samodzielnie przychodzą na zajęcia lub  są dowożone busem z regionu powiatu zgierskiego oraz Łodzi.

 

WTZ  jest placówką pobytu dziennego, czynną od poniedziałku do piątku w  godz. 7.30-15.30

Działalność Warsztatów finansowana jest z:

  • środków PFRON za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zgierzu
  • oraz częściowo ze środków finansowych powiatu zgierskiego

Cele i zadania

Celem placówki jest stwarzanie osobom z niepełnosprawnością możliwości uczestniczenia w rehabilitacji społecznej i zawodowej, zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnych do prowadzenia przez osoby niepełnosprawne niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia – na miarę ich indywidualnych możliwości.

Zadania stojące przed WTZ:
  • ogólne usprawnianie osób niepełnosprawnych
  • rozwijanie umiejętności, w tym wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, przy zastosowaniu różnych technik terapii zajęciowej
  • przygotowanie do życia w środowisku społecznym, w szczególności poprzez rozwój umiejętności planowania i komunikowania się, dokonywania wyborów, decydowania o swoich sprawach oraz rozwój innych umiejętności niezbędnych w niezależnym życiu, a także poprawę kondycji psychicznej i fizycznej
  • rozwijanie psychofizycznych sprawności niezbędnych w pracy
  • rozwijanie podstawowych oraz specjalistycznych umiejętności zawodowych, umożliwiających podjęcie pracy w zakładzie aktywności zawodowej lub innej pracy zarobkowej bądź szkolenia zawodowego

 

Powyższe cele i zadania realizowane są w 5 pracowniach: Plastycznej, Technicznej, Haftu i tkania, Gospodarstwa Domowego i Ceramicznej. Uczestnicy uczą się życia – tego, co jest najbardziej istotne w samodzielnej egzystencji, zdobywają nowe umiejętności, utrwalają te już posiadane, dokonują wyborów, podejmują decyzje i są za nie odpowiedzialni, gospodarują pieniędzmi, pełnią różne role społeczne, wchodzą w interakcje z innymi odnajdując własne miejsce w społeczeństwie.